Supporteren nr. 3 – 2018

Fire gange om året udkommer vores medlemsblad, Supporteren. Det bliver distribueret til alle vores medlemmer, og det er nu blevet tid for blad nr. 3 i år, som inden længe forventes fremme i vore medlemmer postkasser

Den 28. udgave af Superligaen godt i gang og for 28. gang er vor smukke klub repræsenteret i landets bedste selvskab. Trods en varm sommer, er det alligevel lykkedes, den arbejdsomme redaktion på ”Supporteren” at holde hovedet koldt og sammensætte endnu et spændende blad til vores medlemmer.

Et AaB ”Trademark” igennem de seneste mange sæsoner, har været en stor koncentration af spillere af egen avl i førsteholdstruppen. I kampen imod AC Horsens d. 20/8 var 11 ud af de 14 benyttede AaB spillere med Nordjysk DNA. Én af disse 11 var den 22-årige Jannik Pohl der de seneste par sæsoner har været fast mand i startopstilling, og via hans store arbejdssiver og enorme hurtighed har han gjort livet surt for mange af modstandernes forsvarsspillere.

Mange nordjyder har igennem årene prøver talentet af i Hollandsk fodbold, og d.29/8 blev det offentliggjort at Jannik Pohl fortsææter karrien i til Hollandske FC Groningen blev offentliggjort. Lyder FC Groningen bekendt var det sammen klub som Thomas Enevoldsen skiftede til tilbage i 2009. I dette nummer af ”Supporteren” kan du læse et sidste interview med Pohl inden hans Hollandske eventyr.

Desuden indeholder bladets også et interview med sportsdirektør Allan Gaarde, sæsonens AaB`er samt nyt fra de forskellige udvalg under ASC. Glæd dig til et spændende nummer en masse stof om omkring AaB og fanmiljøet deromkring.

Skulle du mod al forventning ikke have modtaget bladet, kan du kontakte distribution@aabsupportclub.dk, hvori du angiver dit medlemsnummer (står på dit medlemskort) samt hvilken adresse bladet skulle have været leveret på.

Comments are closed.