Bestyrelsens beretning 2021

ASC

Endnu et udfordrende år for fodbolden er gået. Vi har igen været ramt af en del restriktioner, som har begrænset vores aktivitetsniveau, men alligevel har vi set positive tendenser på fanscenen og i ASC. 

Vi har i ASC i omegnen af 1550 medlemmer i alt, fordelt på ca. 1250 betalende medlemmer og 300 juniorer.  

ASC København
ASC KBH 2021 har haft et stille og roligt år, hvor der ingen kampe på var på Sjælland i foråret, men i efteråret bød det på hele 4 kampe, hvorfra der dog kun var adgang for tilskuere til 3 af dem.
I Farum fik ASC KBH uddelt årets Cigarmand til henholdsvis Kasper Kusk for 19/20 og Jakob Ahlmann for 20/21 og ønske dem tillykke.
ASC KBH havde i 2020 fået en aftale om 20% hos Pub&Sport, og fået et rigtig godt samarbejde med dem, hvor de automatisk reserverer borde når AaB spiller. Der skal lyde en stor tak hertil samt en opfordring til alle AaB-fans i KBH, om at møde op på kampdage.
Ambitionen for det kommende år bliver at sende en bus til enten Odense eller Aarhus og evt. lave et jubilæumsarrangement.
Bestyrelsen havde inviteret til generalforsamling 2. februar og her fortsatte alt som det plejer og bestyrelsen er intakt fra sidste år.

Aktivitetsudvalget
Endnu et år, hvor muligheden for sociale arrangementer har været præget af Corona. Men i anledningen af ASCs 30 års jubilæum blev der holdt en reception og et brag af en fest.
Receptionen foregik i AaB Pubben på stadion og var velbesøgt af foreningens medlemmer, Thomas Bælum, Jens Jessen, foreningens stiftere og medlemmer fra den samlede fanscene. Receptionen var en rigtig god mulighed for at reflektere over den foreningens udvikling og udviklingen igennem tiden.
Festen foregik i lokalerne ved samarbejdspartner Nibe Bryghus, hvor bestyrelsen havde inviteret til fest i de smukke lokaler. Her blev der drukket af de lokale øl og festen igennem indtil vi blev hentet af bussen.

Der var lagt op til endnu en af de traditionsrige indendørsstævner, men dette måtte vi desværre aflyse med kort varsel grundet manglende tilmeldinger og Corona. Der var ellers lagt op til kampen om, at deltage i Fair Fans Cup i Hobro – her har vi tilbudt de tilmeldte, at deltage i stævnet. Der er ligeledes evalueret og dermed planlægges der i bedre tid i det kommende år og der reklameres endnu mere med det i håbet om, at få endnu flere deltagere.

Sæsonens AaB’er blev traditionen tro overrakt på stadion ved første hjemmekamp til Jacob Rinne efter endnu en flot sæson i målet. Som sædvanlig, så kan I efter generalforsamlingen købe ASC-øl med etikette af Sæsonens AaB’er til 15 kr. pr. stk.

Derudover har der ikke været mange aktiviteter der kunne sættes i gang, men vi ser frem imod et nyt år, hvor der er mulighed for udvalget og planlægge efter ønske.

Busudvalget
Der har igen i år været gennemførselsgaranti til busudvalgets udebaneture i Superligaen, hvorfor vi har været repræsenteret bredt på alle stadions rundt i landet. Der har i 2021 været særdeles stor opbakning på udebane og der har været stor interesse for ASCs ture.
Der har været en stærk organisation bag busudvalget, som planlægger og organiserer disse ture til fordel for alle foreningens medlemmer og andre der ønsker en bustur til diverse stadions. Vi håber den store tilslutning til udebaneture fortsætter i det kommende år, og vi er allerede startet stærkt ud med to fyldte busser til Herning. Denne tur var samtidig den årlige frivilligtur for foreningens frivillige, hvor bestyrelsen påtager sig rejselederopgaven.

Vi takker vores Busudvalg for deres store arbejde i foreningen og for, at vi altid kan komme af sted på udebane!

Bladudvalget
Året blev indledt med et interview med AaB’s Sportsdirektør Inge André Olsen, der fortalte om hans syn på AaB og fremtiden. Desuden blev historien om AaB’s 100 års jubilæums kassettebånd med 13 AaB sange fortalt.

I årets andet blad kunne man læse et spændende interview med Mathias Ross, samt få et indblik i Lars Hvilsteds halstørklædesamling, som udsmykker Østtribunen til samtlige hjemmekampe.

I det tredje blad kunne man læse et personligt interview med Tim Prica, mens ATK også fortalte om en ”fænomenal start på sæsonen… Fra tribunen”. Desuden blev historien om opstarten af Kulturhus RØD Aalborg også skildret, mens et Old School indlæg med Augu fra 2009 blev gengivet.

I årets sidste blad kunne man læse et interview med Pedro Ferreira, hvori vi kunne læse om Pedros første år i Aalborg. Derudover kunne vi læse om ASC Juniors træning på Hornevej, mens ASC’s 30-Års Jubilæums reception på stadion med efterfølgende fest også blev gengivet.


Juniorklubben
Efter et år uden aktiviteter for ASC’s Juniormedlemmer grundet Corona, kunne vi endelig i 2021 igen begynde at lave aktiviteter for vores yngste medlemmer.

I efterårsferien deltog 20 medlemmer af ASC Junior i en superligatræning, som blev anført af Oscar Hiljemark og Rasmus Würtz, mens hele superligatruppen var deltagende i alle træningssessionerne. En fed oplevelse for juniorklubbens medlemmer, hvor der var mange smil og high-fives, mens alle også kom hjem med autografer.

Den 25. oktober til hjemmekampen imod Viborg FF, var det Juniorklubbens medlemmer som agerede indløbsbørn, hvilket var en stor oplevelse for alle medvirkende.

Vi har valgt at fastholde det gratis medlemskab for ASC Junior igen i 2022.


Rød Aalborg podcast
I løbet af 2021 fik podcasten Rød Aalborg med Lasse Yde Hegnet i værtsrollen igen produceret en masse indhold omkring AaB. Med hele 31 afsnit i løbet af 2021 og et gennemsnitligt antal afspilninger på 1.925 stk., og i alt 59.678 afspilninger i 2021 må podcasten betragtes som værende en succes.

Her har vi blandt andet lyttet til en nostalgisk tilbageblik til perioden 1965-71, hvor Karsten Simensen, Finn Jønsson, Ove Flint Bjerg og Henning Munk Jensen fortalte om AaB’s udvikling under ledelse af finnen Karlo Niilonen. Ud af arbejderbyens beton vokser en generation op med sport i blodet. Mens fædrene arbejder på Eternitten, Spritten, Værftet, Portland eller en af de andre fabrikker, vokser sønnerne op til at blive fodboldspillere på AaBs anlæg på Ny Kærvej.

Derudover har der været en række interviews med spillere, trænere og stab omkring AaB – blandt andet Tom van Weert, Louka Prip, Jacon Rinne, Marti Cifuentes, Martin Langagergaard, Thomas Bælum og Torben Fristrup.

Derudover blev det også til et spændende nostalgisk tilbageblik til slut 90erne og start 00erne med Jimmy Nielsen. I denne udsendelse fortæller Jimmy om sine oplevelser i AaB.

Dette har alt sammen været rammet ind via Lasse og et debatlystent deltagerpanel, der i 14 afsnit har debatteret alt fra transfers til AaB præstationer på banen og udviklingen på tribunen. Der skal lyde en stor tak til alle der har deltaget i Rød Aalborg.

Vi ser frem til en masse nye spændende afsnit løbet af 2022.

Infoudvalget
Infoudvalget har igen i 2021 haft et højt aktivitetsniveau takket være vores gode frivillige, som har lagt kræfter i udvalget og har styrket og videreført den solide indsats, der er blevet lagt i udviklingen af foreningens sociale medier siden 2018. Blandt andet har vi stadig Daniel Brandt tilkoblet som fotograf, der er på sidelinjen til mange kampe for at tage billeder af spillere, stemning og tifoer til ASC’s medier.
Det høje aktivitetsniveau har ligeledes styrket samarbejdet med AaB, idet de synes, at vores arbejde her er rigtig godt og er medvirkende til, at skabe en øget interesse omkring klubben. En afledt effekt heraf er, at vi fortsat har et tæt samarbejde hvad angår sparring og ideudveksling. En stor cadeau skal lyde til AaB’s SLO, herfra.

I bestyrelsen vil vi gerne takke infoudvalgets frivillige, som gør et stort arbejde for at videreformidle ASC’s aktiviteter hvad enten det er busture, medlemskaber, fødselsdagshilsner til spillere eller generelt at være med til at skabe en digital fællesskabsfølelse blandt AaB-fans. Vi kan altid bruge lidt ekstra hænder i udvalget, så hvis nogen har interesse for sociale medier, så tag fat i Lise.Merchandise
I merchandiseafdelingen har vi i 2021 fået tilføjet en ny t-shirt i tre forskellige farver: sort, rød og hvid til porteføljen. Denne viste sig at være en succes og vi bestilte hurtig et oplag nr. 2 af disse. Merchandiseporteføljen består således nu af 27 forskellige produkter herunder solbriller, plakater, halstørklæder, klistermærker samt t-shirts & en hoodie. Målet for 2021 har således ikke været at få udviklet en masse nyt, men mere at give kærlighed og omsorg til de eksisterende produkter. 


I efteråret 2021 åbnede FANBOD’en i fanzonen foran Aalborg Stadion. Boden er et initiativ af folk bag Vesttribunen, RØD og ASC med formålet om at skabe mere synlighed omkring fankulturen i Aalborg. I boden varetages fysisk salg af merchandise. Deslige kan varer købt på webshoppen afhentes i boden på kampdage. Dette initiativ har været en bragende succes og vil fortsætte i 2022.
Et kæmpe skulderklap til alle de involverede i merchandiseudvalget. Vi ved, at der arbejdes på yderligere nyt og spændende merchandise i 2022, så det synes vi at vi alle bør glæde os til. Et sidste opråb skal ligeledes lyde, at folk med interesse eller lyst altid er velkommen til at kontakte os. Vi kan sagtens bruge flere hænder og er åbne for alle tanker og ideer.

Vi vil helt ekstraordinært gøre opmærksom på, at vi her til aften på Generalforsamlingen kører et knaldtilbud på vores plakater inden vi også sætter dem 50 % ned på webshoppen – så I har chancen for at gøre et godt tilbud først.
Plakaterne taget af vores husfotograf Daniel koster således 150 kroner nu. Derudover kan man få en lille dialægt plakat til 125 kroner samt en stor til 175 kroner. Vi håber I vil hjælpe os med at få ryddet lidt ud på lageret, så vi kan få bestilt nogle nye fede ting hjem :)

AaB Tifo Kaos

AaB Tifo Kaos ATK har igen i 2021 bidraget til festlige rammer omkring AaB’s kampe, såvel hjemme som ude. I foråret 2021, var det dog begrænset hvad der kunne præsteres på tribunerne da coronaen stadig satte en stopper for mange tilskuere på de danske stadions.
I efterårssæsonen var ATK tilbage til vanlig standard med en flot flagtifo hvor der var delt flag ud på alle 4 tribuner til første kamp i sænsonen mod Aarhus Gymnastik Forening. Og igennem hele efteråret fortsatte ATK med at sætte deres præg med flotte tifoer både ude og hjemme, som f.eks mosaiktifoen ude mod Viborg, flagkaos i Århus med et stort banner ud fra øvre med teksten ” Det røde-hvide kaos er bag jer” Rulleflaget med Cimbrertyren der så rødt i herning/ikast. Og ikke mindst den flotte hejseværks tifo til at slutte sæsonen af på hjemme mod KB.

2021 har også været et godt år på frivillige siden i ATK, en del nye og unge kræfter er kommet til og har virkelig fået sat sit præg på gruppen, det er fantastisk at se deres gå-på-mod og hvordan de har formået at sætte lidt liv i de gamle hoveder som efterhånden har været med i mange år.
I August 2021, havde ATK en indsamlingsuge, hvor der blandt andet kunne købes gamle AaB trøjer på auktion, og her slog ATK alle rekorder med en indsamling på 54.455. en kæmpe tak til alle som bidrag til det fortsatte Tifo arbejde.

Til sidste skal der også lyde en stor tak for samarbejdet til den afgående SLO Simon for det tætte samarbejde og den store hjælpe han har givet til gruppen. Samt en tak til alle udenfor ATK som har hjulpet med forberedelse af tifoerne, opsætning og udførsel på kampdagene.

Tak

Først og fremmest en stor tak til alle ASC-medlemmer for at støtte op om foreningen. Dernæst tak til alle de frivillige i ASC. Foruden jer var det ikke muligt at bibeholde, og udvikle, vores aktiviteter.
Slutteligt en tak til mine bestyrelseskolleger for jeres indsats i det forgangne år, samt en tak til afgående administrator Michael Meelsen Nielsen og afgående SLO, Simon Vangsgaard Jensen. Vi glæder os til fortsat at samarbejde med jer i jeres nye arbejdsroller.