Bestyrelsens beretning 2022

Busudvalget
Der har igen i år været gennemførselsgaranti til busudvalgets udebaneture i Superligaen, hvorfor vi har repræsenteret bredt på alle stadions rundt i landet. Der har i 2022 igen været særdeles stor opbakning på udebane og opbakningen har være fantastisk.
Der er en stærk organisation bag busudvalget, som planlægger og organiserer ture til fordel for alle foreningens medlemmer og andre der ønsker en bustur til diverse stadions. Vi håber, at fortsætte den store tilslutning til udebaneture i det kommende år og vi er allerede startet stærkt ud med en fuld bus i parken og en dobbeltdækker til Odense.
Vi ønsker, at takke det sejeste busudvalg for deres indsats, som sikrer vi kommer trygt ud og hjem fra diverse kampe og kan støtte drengene på banen til bold.

Grundet den nuværende situation AaB befinder sig i, så er det allerede aftalt, at der kommer en kampagne, som sikre gode tilbud og priser i nedrykningsspillet, så vi kan samle så mange som muligt.

ASC København
ASC KBH har stadig en aftale om 20% hos Pub&Sport på kampdage, og fået et rigtig godt samarbejde med dem, hvor de automatisk reserverer borde når AaB spiller. Der skal lyde en stor tak hertil samt en opfordring til alle AaB-fans i KBH, om at møde op på kampdage.

ASC København har et ønske om, at arrangere en bustur, hvor de Københavnske AaB fans kan samles og i fælles flok tage til kamp sammen. Der skal nok komme larm når der er planlagt nærmere. Der er desuden en lille stigning i medlemmer og der skal lyde en stor tak til bestyrelsen i ASC København, herunder et farvel til Thomas, som har valgt at udtræde af bestyrelsen og vil have en mere løs tilknytning, selvom han vil være at finde på Pub&Sport til AaB kampene.

Aktivitetsudvalget
I sommer afholdte vi en lille aktivitet for de frivillige, hvor vi var ude og sejle med MS Kysten til god musik og fik mødt hinanden på kryds og tværs af foreningens frivillige. Ombord fik de frivillige serveret øl og vand og en sandwich, hvor vi efter sejlturen tog mod stadion til hjemmekampen mod FCN og fik en rundvisning af SLO Michael Meelsen af den nye historiske udstilling på nordtribunen, som er et besøg værd hvis ikke du har set den endnu. Der skal lyde et tak til Rasmus Fihl, som arrangerede dagen og der er bred enighed om, at et event i den størrelse bestemt bliver tilbagevendende. 

Den traditionsrige julefrokost var retur i 2022 i nye lokaler på Væddeløbsbanen. Der

var omkring 45 tilmeldte til et brag af en fest, hvor vi blev taget i mod af et veloplagt servicepersonale som stod klar til, at lange kolde øl over disken og sørge for de tørstige deltagere fik hvad de ønskede. 

Der var mange kendte ansigter blandt deltagerne og et par nye, det var dejligt at kunne mødes under festlige omstændigheder og glemme det der sker på banen i øjeblikket. Snakken flød og musikken spillede op til dans, hvor der både blev danset på traditionelvis og alternativvis hvor vi fik også testet bordenes holdbarhed. Vi takker festudvalget og håber på, at vi kan gøre det igen næste år, med endnu flere deltagere.

Sæsonens AaB’er blev traditionen tro overrakt på stadion ved første hjemmekamp til Louka Prip efter en flot sæson med 16 scoringer. Som sædvanlig, så kan I efter generalforsamlingen købe ASC-øl med etikette af Sæsonens AaB’er til 15 kr. pr. stk.

IT-udvalget
Vi præsenterede på generalforsamlingen 2022 ønsket om at få udviklet en ny hjemmeside og samtidig skifte vores system til medlemsadministration. Dette både for at forbedre oplevelsen for vores medlemmer, men også for at gøre arbejdsprocesserne nemmere for vores administrator.

Selvom vi afsatte både økonomiske og mandskabsmæssige ressourcer til opgaven, så må vi erkende, at især delen omkring medlemssystem krævede større research og arbejdsindsats end vi havde planlagt med, så vi nåede desværre ikke i mål i 2022.

Vi er dog startet 2023 med masser af gåpåmod på denne front, og vi satser på, at vi senest i sommeren 2023 har skiftet til nyt medlemssystem. Den største forandring (og i første omgang udfordring) bliver, at kontingentet fremadrettet bliver trukket direkte på et betalingskort, hvorfor alle medlemmer skal ind og registrere dette i det nye system. Men meget mere om dette, når vi nærmer os skiftet!

Hvad angår en ny hjemmeside, så er vi i øjeblikket ved at vurdere, om CMS-modulet i det nye medlemssystem er tilstrækkeligt, eller om vi skal tilrette/udbygge eller opgradere på denne front.

I hører naturligvis mere om alle de spændende projekter, når vi kommer længere i processen!

Månedens ASC medlem
Månedens ASC medlem er et nyt koncept som vi i bestyrelsen har startet op i januar 2023, det går i alt sin enkelthed ud på at vi gerne vil hylde alle vores fantastiske medlemmer og give lidt tilbage til alle jer som er medlem af ASC.
Vi vil derfor med hjælp fra flere af AaBs sponsorer lave en konkurrence for alle vores medlemmer hver måned de næste 2 år på facebook, hvor man kan vinde en masse fede præmier, som forhåbentlig kan gøre hverdagen lidt sjovere for vores medlemmer, det kan f.eks være gavekort til Shaping New Tommorow, billetter til Fårup sommerland, VIP billetter til AaBs Kampe.
Derudover vil der som standard hver måned være mulighed for at vinde, AaB strømper, ASC Halstørklæde, gavekort til Bogø, Billetter til stadion, Drikke og spise billetter til stadion, en ASC Plakat og Gavekort til Brandt A Design

AaB Tifo Kaos
Endelig kunne vi igen opleve en hel sæson på tribunen efter et par år hvor Coronaen ødelagde det at gå til fodbold for alle os fans.
Igennem hele året har ATK været med til at sætte deres præg med flotte tifoer både ude og hjemme, som f.eks da forårssæsonen startede med en udekamp på en mark i Herning hvor en flot mosaik tifo fyldte hele udebaneafsnittet. Men specielt i mesterskabsslutspillet, var der travlt i ATK hvor der næsten var en tifo til hver kamp, som f.eks, et kæmpe rulleflag på hjemmebane mod Brøndby, hvor vi hyllede tidligere spillere som havde været med til at sikre os medaljer, flag tifo i Silkeborg, stort banner med byvåbnet, vestribunen og AaB logoet i Randers.

I efteråret kunne ATK fejret 20 års jubilæum som aktiv Tifo gruppen og det blev fejret med en masse aktiviteter og fokus på ATK i uge 42, hvor der blandt andet blev delt historier om nogen af de største tifoer igennem de sidste 20 år, åbent flagværksted på kampdagen, der blev produceret en lækker ATK jubilæumstrøje som tidligere medlemmer kunne købe, alt i alt en rigtig god uge med masser af fokus på Danmarks bedste tifo gruppe.

Til sidste skal der også lyde en stor tak for samarbejdet til vores SLO Michael Meelsen Nielsen for det tætte samarbejde og den store hjælpe han har givet til gruppen. Samt en tak til alle udenfor ATK som har hjulpet med forberedelse af tifoerne, opsætning og udførsel på kampdagene.

Infoudvalget
Infoudvalget har igen i 2022 haft et højt aktivitetsniveau takket være vores gode frivillige, som har lagt kræfter i udvalget og har styrket og videreført den solide indsats, der er blevet lagt i udviklingen af foreningens sociale medier siden 2018. I 2022 har der været lidt udskiftning i udvalget, hvor gamle kræfter er trådt tilbage og der er blevet plads til nye kræfter med massere af gå-på-mod. Derudover har vi stadig Daniel Brandt tilkoblet som fotograf, der er på sidelinjen til mange kampe for at tage billeder af spillere, stemning og tifoer til ASC’s medier.
Det høje aktivitetsniveau har ligeledes styrket samarbejdet med AaB, idet de synes, at vores arbejde her er rigtig godt og er medvirkende til, at skabe en øget interesse omkring klubben. En afledt effekt heraf er, at vi fortsat har et tæt samarbejde hvad angår sparring og ideudveksling. En stor cadeau skal lyde til AaB’s SLO, herfra.

I bestyrelsen vil vi gerne takke infoudvalgets frivillige, som gør et stort arbejde for at videreformidle ASC’s aktiviteter hvad enten det er busture, medlemskaber, fødselsdagshilsner til spillere eller generelt at være med til at skabe en digital fællesskabsfølelse blandt AaB-fans.


Merchandise
I merchandiseafdelingen har vi i 2022 fået tilføjet nye t-shirts i to forskellige varianter. Et med budskabet, som hang i AaBs omklædningsrum i sæsonen 21/22, samt en nostalgi tee med anno 1990 i nakken og AaB Support Club logo på brystet. Ligeledes har vi fået skubbet en masse halstørklæder over desken, hvilket den almene AaB-fan stadig nyder godt af og lever med succes.

Målet for 2022 har således ikke været at få udviklet en masse nyt, men mere at give kærlighed og omsorg til de eksisterende produkter. 

FANBOD’en i fanzonen foran Aalborg Stadion og samarbejdet omkring denne er glimrende. Boden er et initiativ af folk bag Vesttribunen, RØD og ASC med formålet om at skabe mere synlighed omkring fankulturen i Aalborg. Boden er nu veltableret og at finde til hver hjemmekamp i hjørnet mellem Nord- og Vesttribunen. Initiativet er en bragende succes og vil fortsætte.

Et kæmpe skulderklap til alle de involverede i merchandiseudvalget. Vi ved, at der arbejdes på yderligere nyt og spændende merchandise i 2023, så det synes vi, at vi alle bør glæde os til. Et sidste opråb skal ligeledes lyde, at folk med interesse eller lyst altid er velkommen til at kontakte os. Vi kan sagtens bruge flere hænder og er åbne for alle tanker og ideer. Vi er dog ikke interesserede i at sælge Zippo-lightere med ASC-logo 😉

Forza de Røde!