ASC har 25-års jubilæum!

Lørdag den 22. august 2015 fylder AaB Support Club 25 år. Foreningen blev stiftet tilbage i 1990 af tre AaB-fans, Morten Brix, Daniel Tribler og Gitte Tribler, med det primære formål at sikre AaBs fans adgang til billig fællestransport i forbindelse med AaBs udebanekampe.

Støtten til AaB på udebane er stadig en central del af vores arbejde, men aktiviteterne er henover årene blevet udvidet til bl.a. at omfatte tværfraktionelt fansamarbejde, kåring af sæsonens AaB’er, en af danmarks allerbedste tifogrupper samt medlemsbladet Supporteren, der faktisk også har været med siden fanklubbens opstart. Foreningen har i dag ca. 2200 medlemmer.

I ASC-bestyrelsen har vi besluttet at markere jubilæet på fire forskellige måder:

• Udebanetur
• Kåring af ”ASCs favorit”
• Reception
• Fest

Udebanetur

Markeringen af vores jubilæum starter med udebaneturen til kampen mod AGF i Århus den 15. august 2015. Denne tur koster selvfølgelig symbolske 25 kroner, ligesom forskellige indslag på turen vil markere 25-års jubilæet.

I kan allerede nu læse mere om turen i busudvalgets nyhed om turen.

Kåring af ”ASCs favorit”

I ASC ønsker vi at kåre den mest populære AaB-spiller i vores 25-årige historie, som efter kåringen vil kunne kalde sig for ASCs all-time favoritspiller.

Der er udvalgt i alt 25 nuværende og forhenværende AaB-spillere, som vores medlemmer kan stemme på. Der kan stemmes i perioden 1.-16. august. Afsløringen af vinderen vil finde sted til ASCs jubilæumsreception, og vil umiddelbart efter blive offentliggjort på vores hjemmeside.

Reception

Jubilæumsreceptionen afholder vi fredag den 21. august 2015 fra kl. 15-18.

Receptionen afholdes selvfølgelig på vores hjemmebane, Aalborg Stadion, i Himmerland Forsikring Loungen. Her vil der blive pyntet op med de flag og bannere, som vi normalt bruger til kampene.

Menuen står på traditionelle ”stadionplatter” og kagemand. Hertil serverer vi fadøl, sodavand samt kaffe/kakao.

Vi håber rigtig mange AaB-fans (medlemmer såvel som ikke-medlemmer), samarbejdspartnere, m.fl. vil møde op og være med til at fejre jubilæet.

Fest

Vores jubilæumsfest afholder vi lørdag den 22. august kl. 18, hvor vi for en symbolsk betaling, så alle kan være med, sørger for noget godt at spise, drikkevarer til rimelige priser, samt god musik. Der mangler stadig de sidste detaljer for festen, som vi forventer er på plads i starten af næste uge. Følg med her på a-s-c.dk.

Undervejs i festen, der modsat receptionen ”kun” er for medlemmer af AaB Support Club, har vi i skrivende stund planlagt i hvert fald ét indslag, som vi dog holder hemmeligt indtil selve dagen.

Nærmere information om de enkelte jubilæumsmarkeringer følger den kommende tid, men sæt allerede nu kryds i kalenderen ud for ovennævnte datoer og tidspunkter, så vi i fællesskab kan være med til at markere ASCs første 25 leveår!

Med venlig hilsen

AaB Support Club

Bestyrelsen

, ,

No comments yet.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.