Årets første udgave af “Supporteren” er udkommet!

De sidste brikker i Superligaens grundspil er faldet på plads, og i år var det os til at trække det længste strå og komme med i mesterskabsslutspillet. Vi har nu arbejdsro til at se frem imod resten af foråret, et spændende et af slagsen hvor vi håber at vores Nordjyske/Sydamerikanske offensiv med Pohl-Kusk-Rolim-Flores vælger at peake og bringe os i en rolle som “Dark Horse” til at spille med om de europæiske.

Kamprogrammet er nu fastsat og nu venter en weekend uden Superliga på programmet  inden mesterskabsspillet går i gang. Det giver tid til at fordybe sige i årets første udgave af vores medlemsblad “Supporteren” som på nuværende tidspunkt gerne skulle være kommet frem til vores medlemmer.

I denne udgave kan du bla. læse om en gammel kending nemlig Kasper Kusk som i vinterens transfervindue er skiftet til AaB. Efter et mislykkedes ophold i den Hollandske klub Twente og et par sæsoner i F.C København var det tid til at vende ”Hjem” til det Nordjyske hvor det hele startede. ASC`s udsendte har været på pletten og fået et interview med Kasper hvor han bla. taler ud om tiden i F.C København.

En forening som ASC kan ikke fungere uden de mange frivillige ildsjæle som vælger at bidrage til foreningen virke med deres arbejdskraft. I denne udgave af Supporteren kan du også læse om en af disse ildsjæle der har været frivillig i ASC regi i 20 år.

Skulle du som medlem i ASC imod forventning ikke have modtaget dit medlemsblads kan du smide en e-mail på distribution@aabsupportclub.dk

Comments are closed.