Er du ASCs nye frivillige SoMe-manager?

I AaB Support Club (ASC) arbejder vi hver dag for at gøre klubbens officielle fanklub til en mere eftertragtet forening for alle vores medlemmer. Vi er en forening, hvis drivkraft og udvikling er afhængig af de ca. 50 frivillige, der alle har en interesse i at forbedre fællesskabet i og omkring foreningen, og være med til at skabe de bedste rammer for vores medfans, så vi kan støtte AaB til bedre resultater på banen.

I den udviklingsproces har vi erfaret, at vi bør have mere fokus på vores image på de sociale medier, og vi har derfor gjort en indsats for at forbedre os på dette område. Vores udvikling er dog begrænset af mængden af ressourcer, vi har til rådighed, i og med vi alle bidrager med frivilligt arbejde, så for at holde det nuværende høje niveau, søger vi derfor yderligere assistance til at opretholde og udvikle vores profil på hovedsageligt Facebook, Instagram og Twitter, men også på vores hjemmeside.

For at komme i betragtning til stillingen er det et krav, at du:

  • Er god kommunikativt, og god til at formulere dig
  • Har kendskab til ovennævnte sociale medier, og brugen heraf
  • Er AaB-fan og er/bliver medlem af ASC :)​
  •  Har erfaring med administration af sider på Facebook

Selvom vi forsøger at planlægge så meget som muligt, så opererer vi i en verden, hvor nye situationer pludselig kan opstå, og vi er nødsaget til at reagere med det samme. Vi leder derfor også efter en person, der kan arbejde uden nødvendigvis altid at have faste rammer, og som er villig til at indgå i planlægningen, når muligheden byder sig.

Af samme årsag vil tidsforbruget variere, men vil typisk ligge på 10 timer om måneden. Du skal samtidig være i stand til at træffe en hurtig men samtidig velovervejet beslutning.

Jobbet er ulønnet, men vil give erfaring inden for brugen af sociale medier. Du kommer til at deltage i udviklingen af foreningen samt planlægning af, hvordan vi bedst muligt kan optimere området.

Du vil komme til at indgå i et team med ligesindede, som naturligvis også vil sørge for en grundig introduktion til foreningen og udvalgene.

Såfremt du har spørgsmål til dette, kan du kontakte Lise Berendt, lise@aabsupportclub.dk, tlf: 23 27 93 73.

Din ansøgning, samt CV og andre relevante dokumenter, skal sendes til lise@aabsupportclub.dk hurtigst muligt.

Samtaler afholdes løbende.

Du kan se og downloade stillingsopslaget herunder:

Comments are closed.