Referat af generalforsamling 2016

IMG_9075

ASC’s næstformand Kasper Vase ringer med klokken og beder om ro i salen. Formanden er ikke til stede, da han i forbindelse med uddannelse er bortrejst. Han er dog med senere i forløbet, hvor beretningen aflægges via Skype.

1. Valg af dirigent.
Bestyrelsen foreslår Christian Simoni. Christian vælges uden modkandidater.

Dirigenten takker for valget og konstaterer, at Generalforsamlingen er lovligt indkaldt, idet den er indkaldt i Supporteren nummer 4, 2015.

2. Valg af referent og stemmetællere.
Bestyrelsen foreslår Kasper Møller som referent. Kasper vælges uden modkandidater.

Bestyrelsen foreslår Flemming Kristensen og Søren Knudsen som stemmetællere. De vælges begge uden modkandidater.

3. Formandens beretning. Der stilles via Skype om til Amsterdam, hvorfra Mads Aagaard aflægger beretningen som følger:

2015 var et rigtig stort år I AaB Support Club (ASC) for den 22. August fyldte foreningen 25 år. Jubilæet blev markeret med flere arrangementer i August måned. Fejringen af foreningen startede med, at der blev arrangeret en velbesøgt udebanetur til Århus for kun 25 kroner.

Den 21. August blev der afholdt reception i Loungen på Aalborg Stadion. Til receptionen kom der mange mennesker, og der var en rigtig god stemning hele dagen. Dagen bød på flere gode taler og en masse gaver. Vi, i bestyrelsen, vil gerne sige tak til alle som dukkede op på dagen, og vi vil selvfølgelig også takke mange gange for alle gaverne, og de pæne ord i talerne. Jubilæumsweekenden blev afsluttet med en fest, hvor alle medlemmer var inviterede. Til festen deltog ca. 60 personer, og det blev en sjov aften, hvor der var godt humør og masser af grin.

Medlemstal
Efter sidste års, fremgang i medlemstallet oplevede ASC desværre et fald i antallet af medlemmer. I starten af 2015 lå antallet af medlemmer på ca. 2200, hvorimod det ved udgangen af 2015 desværre var faldet til ca. 1600 medlemmer. Dette er sket på trods af, at AaB har præsteret godt på banen. Det er selvsagt ikke med glæde, at bestyrelsen har set denne udvikling, og af samme grund vil vi i foråret igangsætte en hvervekampagne, som forhåbentlig kan modvirke denne tendens.
Vi håber, at medlemstallet i 2016 kan øges, så vi igen kommer i nærheden af 2000 medlemmer.

Sportsligt
I foråret 2015 blev det en blandet fornøjelse at følge AaB, for vi kunne ikke formå at følge op på den overraskende double fra 2014.
Foråret startede med Europa League 1/16 finale mod Club Brügge. Det blev til klare nederlag både hjemme og ude, men især udebaneturen vil blive husket for, at der var rigtig mange AaB fans i Belgien.
I superligaen startede foråret godt med 3 sejre i træk, og der var forhåbninger om, at vi kunne kæmpe med om topplaceringer, samtidig med at pokalturneringen stadig var mulig.
Pokalturneringen sluttede allerede i kvartfinalen, og i Superligaen gik holdet desværre lidt i stå, og det blev kun til en samlet 5 plads.
Sommerpausen bød på et trænerskifte, Kent forlod os, og Lars Søndergaard kom ind. Dette vil altid skabe lidt usikkerhed omkring, hvordan vi skulle spille. Vi var blevet vant til offensivt og direkte fodbold under Kent, men viste ikke hvad Lars ville lave af ændringer.
Efteråret startede lidt tungt for os, og der var tvivl om vi kunne score mål, men heldigvis forstummede snakken hurtigt, efterhånden som efteråret skred frem, og spillerne begyndte at forstå Lars ideer, samtidig med at flere stamspillere vendte tilbage fra skader. Efteråret sluttede med en flot 2. Plads efter nogle rigtig gode kampe på især hjemmebane, hvor vi blev forgyldt med mange mål.
Foråret virker derfor til at blive meget spændende, og forhåbentlig kan vi se frem til endnu engang at spille med om topplacering i Superligaen, samtidig med vi forhåbentlig kommer til at spille 2 spændende pokalsemifinaler imod AGF. Det kunne jo være sjovt med endnu en pokalfinale.
Med udsigten til dette, venter der forhåbentligt endnu et begivenhedsrigt år for alle os, der har AaB i hjertet.

Bladudvalget
Supporteren har også i 2015 været udsendt fire gange. Vi føler, at bladet har opnået en højere kvalitet end nogensinde. Det er dyrt at have et fysisk medlemsblad, men vi har fortsat valgt at fastholde det, da vi ved mange af vores medlemmer ser frem til at modtage og læse Supporteren. I ASC er vi rigtig stolte af vores medlemsblad.
Året har budt på spændende artikler, spillerportrætter og interviews med ledere i AaB. Vi husker specielt tilbage på rejsereportagen fra turen til Brügge, de store spillerportrætter med Lukas Spalvis og Frederik Børsting samt interviewet med Stephan Schors, som bragte vores læsere tættere på AaB’s nye strategiplan.
Vi har i 2015 oplevet færre problemer med medlemmer, der ikke modtager Supporteren. Det er fortsat ikke 100 % vores medlemmer, der modtager Supporteren hver gang, men vi oplever klar fremgang. Vi fastholder vores nuværende omdeler, da alternativerne kræver en væsentlig højere pris.

Ny hjemmeside og webshop
I august kunne vi præsentere ny hjemmeside og webshop. Det synes vi – i al beskedenhed – er blevet ret godt! Siden har fået et designmæssigt løft og kan nu benyttes fra tablets og mobiltelefoner. Den nye webshop sparer både vores medlemmer og administrator, der var begyndt at få grå hår, for problemer ved brug. I den forbindelse skal der lyde en stor tak til vores IT-ansvarlige (Rasmus Trenskow) for et stort stykke arbejde.

Aktivitetsudvalget
For aktivitetsudvalget har 2015 været en smule travlere end normalt. Året startede med indendørsstævne, hvor AaB Fatboys – næsten forudsigeligt – endnu engang vandt titlen. Traditionen tro går de to bedste hold fra ASCs indestævne videre til Inde-DM for fanklubber, og i 2015 havde vi selv fornøjelsen af at lægge haller og frivillig arbejdskraft til stævnet. Desværre lykkedes det ikke at vinde stævnet, men De Røde Hunde erobrede en 2. plads og AaB Fatboys blev nr. 3. Alt i alt var det dog en positiv oplevelse at stå for stævnet.
Sæsonens AaB’er i sæsonen 14/15 blev efter afstemning blandt foreningens medlemmer endnu engang Rasmus Würtz, som modtog hæderen for fjerde gang. Würtz har nu vundet prisen i sæsonerne 02/03, 10/11, 13/14 og nu 14/15. Ingen andre er blevet kåret til Sæsonens AaB’er mere end to gange.
Årets julefrokost blev selvfølgelig afholdt i loungen på stadion, og var som altid en hyggelig aften med god mad, konkurrencer, musik og dans, hvor der var rig mulighed for at udveksle historier.

ASC – KBH
Året 2015 blev for ASC København indledt med de to længeventede sekstendelsfinaler mod Club Brügge i Europa League. Mange tog turen til henholdsvis Aalborg og Belgien for at overvære kampene live, mens en hel del andre måtte nøjes med at overvære kampen på stamstedet Den Glade Gris i det centrale København.
Op mod 50-60 mennesker var troppet op på ’Grisen’ til begge kampe, men desværre udviklede festen sig til lidt af en fuser som følge af kampenes resultater.
Arrangementet var der dog intet i vejen med, og ASC Kbh. er fortsat rigtigt tilfredse med stamstedet. Fremmødet har imidlertid varieret meget, og vi håber, at flere i 2016 har lyst til at gøre brug af den enestående mulighed, det er at overvære AaB’s kampe med ligesindede i København.
Foråret i københavnsområdet bød derudover på en bustur til Slagelse samt kampe i Parken og Brøndby. Ikke en eneste sejr på Sjælland blev det dog til.
Sejren måtte københavnerne til Aalborg for at få. Divisionsforeningens Rode-pris blev i år tildelt de danske fanklubber, og ASC København var heldige at få del i 10.000 kr. fra puljen. Pengene blev brugt på at sende 30 mand til sæsonens sidste kamp, hvor der skulle ’danses på Kent Nielsen’ for sidste gang. Turen kostede symbolske 50 kr. og inkluderede både transport, morgenbrød, entrébillet og muligheden for at vinde flotte præmier i bussen. AaB tog tre point og The Double-træneren fik en velfortjent afskedshyldest.

Efterårets eneste bustur gik til Århus i august til en helt forrygende kamp, der endte med 3-2-sejr. Desværre var der kun nok tilmeldte til at fylde en minibus. Deltagerne havde dog en fremragende tur, og forhåbentlig kan deltagerantallet øges på de kommende ture i 2016.
På Sjælland har lokalafdelingen to gange inviteret til fælles S-togstransport til Farum, ligesom turen i september gik til Parken. Opvarmningen til de tre kampe forløb upåklageligt, men det samme kan desværre ikke siges om selve kampene, der resulterede i 0 point.
Endelig fik vi dog en længeventet sejr, da AaB spillede pokalkamp i Lyngby, og for at det ikke skal være løgn tog AaB endnu en sjællandsk sejr, da Brøndby i november blev udspillet på eget græs.

ATK
At være en af de førende tifogrupper i Danmark bliver aldrig rutine, og således var der også nok at se til for AaB Tifo Kaos i 2015, hvor det blev til en hel del fine tifo’er, lige fra 2 solide ”svinere” til Randers FC til større koreografier på hjemmebane mod OB i maj (fejring af AaBs 130-års fødselsdag) og Brøndby IF i september, hvor AaBs talentfulde hold sendte Vestegnsdrengene hjem med en sæk på 4-1. Tit og ofte bygger tifo’erne på AaBs, Aalborgs og ASCs lange og rige historie, hvilket også var tilfældet, da ATK havde produceret et rulleflag og tilhørende bannere i forbindelse med ASCs 25-års jubilæum i august måned. Udover de allerede nævnte tifo’er der ikke blevet sparet på budskabsbannere med stikpiller til nogle af modstanderne i årets løb, hvilket altid er med til at skabe lidt sjov omkring kampene.
Bestyrelsen vil gerne takke ATK for den flotte jubilæumstifo og det utrættelige arbejde med at synliggøre ASC på landets tribuner – vi håber på mange festlige indslag i 2016 også.

Fan-samarbejde
2015 startede med lidt af en overraskelse for alle danske fodboldfans, da Divisionsforeningen bekendtgjorde, på DFFs årlige seminar, at de ville indføre et adgangskort for udebanefans i Danmark. Dette har der været brugt mange kræfter på at kæmpe imod gennem både kampagner på stadions rundt i landet, men også ved at være aktivt deltagende i DFFs kampagnegruppe, og på alle fællesmøder omkring emnet. Herved har ASC kunne yde stor indflydelse, og det har indtil videre ført til at klubberne genovervejer kortet, og vi som fans er blevet inviteret med til forhandlingsbordet igen.
Udover det fanpolitiske arbejde i Danmark, sendte ASC også en repræsentant til Football Supporters Europes seminar i Dublin i Irland. Det var et spændende seminar, hvor der bl.a. var workshops omhandlende behandling af fodboldfans generelt, stadionforbud (som vi selv har været ramt af) og racisme.
Sidst men ikke mindst så bød 2015 også på udnævnelsen af en ny SLO i AaB, og bestyrelsen i ASC vil gerne benytte lejligheden til sige tak for et godt samarbejde, som forhåbentligt i de kommende år bliver gavnligt for både ASC og AaB.

TAK
Afslutningsvis vil jeg gerne fortsætte med at takke nogle af alle jer, som har gjort det muligt for os overhovedet at kunne stå her i aften.
Først og fremmest skal der lyde en stor tak til alle vores medlemmer. En særlig tak til de medlemmer, som har bakket op om vores aktiviteter i 2015.
Herudover skal der også lyde en særlig stor tak til vores ca. 50 frivillige hjælpere rundt omkring i de mange afkroge af foreningen.
Ligeledes vil jeg også gerne takke vores administratorer på kontoret, ligesom min tak også går til vores mange samarbejdspartnere.
Til slut vil jeg gerne sige mange tak til mine bestyrelseskolleger for en stor indsats i 2015. Det har været en fornøjelse at arbejde sammen med jer.

Dirigenten hører til, om der er kommentarer til formandens beretning? Det er der ikke, hvorfor den godkendes.

4. Gennemgang af regnskabet. Ordet gives til Søren Albrechtsen.

ASC realiserer i året et resultat på i alt ca. -60.000, hvilket er omkring 28.000 bedre end budgettet.

Der er sket en relativt stor besparelse i bladudvalget som følge af omlagt distributionen, ligesom fejringen af ASCs jubilæum endte med at være lidt billigere end budgetteret.

ASC er en solid forening med en egenkapital på ca. 442.000. Egenkapitalen er ret likvid, idet den er bestående primært af likvide beholdninger. Det er vurderingen, at det stadig er en fornuftig kapital.

Der bliver stillet enkelte spørgsmål fra salen, hvorefter årsregnskabet godkendes.

Efterfølgende orienterer bestyrelsen / Søren Albrechtsen om budgettet for 2016. Der er ikke det helt store i støbeskeen i 2016. Der budgetteres forsigtigt med svagt vigende medlemstal, selvom man vil gøre hvad man kan (både hvervning og fastholdelse) for at undgå dette.

Budgettet medfører enkelte spørgsmål om hvervning og fastholdelse af medlemmer og om aktiviteter i Aktivitetsudvalget. Der debatteres desuden lidt om brug af sociale medier og om mulig yderligere besparelser i bladudvalget, ligesom muligheden for andre opkrævningsformer kort berøres.

Budgettet tages efterfølgende til efterretning (idet det ikke skal godkendes).

5. Kontingent for det kommende år.

Bestyrelsen foreslår uændret kontingent på 195 kr.

Det vedtages.

6. Indkomne forslag.

Bestyrelsen har indsendt forslag om at indsætte en tegningsregel i vedtægterne, således foreningen fremover kan tegnes af en formand og 2 bestyrelsesmedlemmer. Rasmus Fihl redegør for, at det er en rent praktisk foranstaltning, således det daglige arbejde kan gøres mere smidigt. Og med 5 medlemmer i bestyrelsen giver det ok mening, at 3 af disse kan tegne foreningen.

Der er enkelte, opklarende spørgsmål hertil fra salen, hvorefter forslaget vedtages.

Der holdes lige ti minutters ryge- og strækkeben-pause.

7. Valg af formand i lige år.

Bestyrelsen lægger op til genvalg af Mads Aagaard, som er villig til genvalg.
Mads genvælges uden modkandidater.

8. Valg af bestyrelsesmedlemmer i lige år.

Kasper Vase er på valg og modtager gerne genvalg. Kasper vælges.

Henrik Østergaard, som sidste år blev valgt som suppleant men som har været trådt ind i bestyrelsen for Rinna Albertsen er på valg, og ønsker ikke genvalg. Der foreslås derfor nyvalg af Lars Simoni Frederiksen for en 2-årig periode. Lars vælges uden modkandidater.

9. Er ikke aktuel i år.

10. Valg af 2 suppleanter.

Der foreslås nyvalg af Kasper Møller og Rasmus Damborg, idet Henrik Østergaard og Daniel Jacobsen ikke ønsker genvalg.
De to opstillede vælges uden modkandidater.

11. Valg af 2 bilagskontrollanter.

Thomas Østergaard og Rolf Larsen genvælges.

12. Valg af bilagskontrollant-suppleant.

Christian Simoni genvælges.

13. Eventuelt.

Dirigenten gør opmærksom på, at der ikke kan vedtages noget under eventuelt.

Efter løs snak om forskellige emner takker dirigenten for ordet og for god ro og orden, og giver ordet til Kasper Vase.

Kasper Vase siger tak for indsatsen til afgåede Rinna og Henrik, der begge får en lille erkendtlighed.

Kasper Vase overrækker efterfølgende også en lille ting til dirigenten som tak for hjælpen.

Til slut er der – traditionen tro – ASC-øl til de fremmødte. Det er en tysk dunkel på ca. 5%. Christian Simoni henviser til seneste nummer af Supporteren, hvor der er yderligere info om øllen.

, ,

Comments are closed.