Boykot: ASC arrangerer ikke tur til Telia Parken!

Som tidligere nævnt her på siden deltager AaB Support Club i den landsdækkende boykot af udebaneafsnittet i Telia Parken. Boykotten skyldes de uacceptable forhold, som fans af udebaneholdene bliver budt på i Telia Parken. Læs mere om dette i den oprindelige nyhed her på siden.

Grundet boykotten arrangerer AaB Support Club ikke tur til udebanekampen mod FC København i Telia Parken lørdag den 15. juli.

Vi er naturligvis rigtig kede af at vores kamp for bedre forhold for udebanefans går ud over støtten til AaB, men vi ser det som en investering, som forhåbentlig kan resultere i markant bedre mulighed for at bakke holdet op til fremtidige kampe i Parken, når/hvis Parken Sport & Entertainment begynder at lytte til deres kunder og tilbyder fans af udebaneholdet nogle ordentlige forhold, hvor der er en reel mulighed for at give hørbar vokal og synlig visuel opbakning til vores hold.

Det er naturligvis op til den enkelte AaB-fan om man ønsker at bakke op om boykotten eller ønsker at møde op og støtte holdet i Telia Parken den 15. juli. Vi vil dog opfordre til at man i givet fald køber billet uden for udebaneafsnittet, så boykotten får størst mulig effekt. Dette kunne fx være på Nedre A, som umiddelbart er det mest neutrale af afsnittene i Telia Parken.

Hvis du har spørgsmål i relation til den pågældende kamp i Parken, er du velkommen til at kontakte busudvalget på busudvalg@aabsupportclub.dk, mens spørgsmål i relation til boykotten af udebaneafsnittet i Telia Parken skal rettes til bestyrelsen på bestyrelsen@aabsupportclub.dk.

, , , , , , , , , , ,

Comments are closed.