ASC præsenterer en ny fan-øl – i samarbejde med Nibe Bryghus

Foto: Jean Nonboe/DanskPresseFoto

Vi er i ASC stolte over at kunne præsentere foreningens nye officielle øl, ASC Ale – lavet i samarbejde med Nibe Bryghus. Brygget på ren kærlighed til de bolsjestribede fra Hornevej.

Gennem det sidste halve års tid, har vi bogstaveligt talt brygget på noget nyt, som vi har glædet os til at præsentere for foreningens medlemmer og alle med et hjerte der banker for AaB. I efteråret 2020 blev vi kontaktet af Nibe Bryghus som spurgte ind til et samarbejde. Efter et par snakke frem og tilbage og et par hyggelige besøg på det charmerende bryghus, blev ASC og Nibe Bryghus enige om at påbegynde produktionen af en øl lavet specielt til foreningen.

Øllen er en frisk, aromatisk american pale ale med et rødligt skær, som perfekt akkompagnerer en tur på stadion med familie og venner, en sommeraften i det fri efter en AaB-sejr eller et stykke lyst kød på middagsbordet.

Det er muligt at købe ASC Ale gennem vores webshop og i vores lokaler hver onsdag mellem 17-19. Bemærk at vi indtil videre kun tilbyder afhentning af øllen. Vi håber på at kunne tilbyde forsendelse på et tidspunkt. Køb ASC Ale her.

Yderligere kan øllen købes fysisk gennem butikker der forhandler øl fra Nibe Bryghus.

Vi opdaterer ligeledes listen herunder løbende, med steder hvor du kan købe øllen:
Spar i Visse, Kvickly Vestbyen og Nørresundby, Meny i Støvring, Købmand i Godthaab, Super Brugsen i Svenstrup, Nibe og Nordhavnen & Vingaven i Vodskov

, , , , , , ,

Comments are closed.