AaB ER DET HELE VÆRD!

Køb en støttetrøje og vær med til at støtte fanprojekter i AaB-regi


Mange klubber har det svært i disse tider. Meget svært, endda.

Spillerne på banen, direktører og ledere, samt ikke mindst vi fans, der står på tribunerne uge efter uge, har ikke måttet forsamles siden midten af marts. Mange fans har været bekymrede og udvist ønske om at hjælpe deres klub i denne svære tid. Også hos os AaB-fans. Nærmest alle sæsonkortholdere har således valgt at beholde sine sæsonkort, på trods af at man ikke kan komme på stadion. Det er utroligt flot, og det viser om noget det sammenhold, der hersker omkring vores elskede klub.

De mange foreninger og fanfraktioner omkring AaB har gennem den sidste måneds tid løbende haft dialog med AaB om, hvordan vi, udover at beholde vores sæsonkort, bedst muligt kan hjælpe samt hvordan vi kan vise vores støtte til klubben, nu hvor vi ikke kan komme på stadion og holde gang i livet omkring klubben på dén måde.

I vores dialog med AaB har de fra start gjort det klart for os, at AaB ikke er i akut økonomisk krise. Corona og efterdønningerne heraf kommer selvfølgelig til at ramme AaB, det er klart, men forhåbentligt kommer den ikke til at ramme i så alvorlig grad, som man desværre ser andre steder. Nogle af grundene til, AaB holder hovedet oven vande, er spillernes frivillige lønnedgang, de mange sæsonkortholdere, der beholder sit abonnement samt selvfølgelig lønkompensationsordningen fra den danske stat, som AaB jo – som også alle andre klubber – har været omfattet af.

Der er dog et ’men’:
De midler, som i AaBs budget var allokeret til det spirende fanmiljø, herunder udsmykning af Nordtribunen, udsmykning af den ydre facade på stadion samt etablering af en fanzone, er flyttet over til den sportslige del i budgettet. Dette for at opretholde klubbens sportslige ambitioner, og for at sikre, at det sprudlende AaB-hold, der gik i lockdown, også kan sprudle, når Danmark og Superligaen åbner op igen.

Derfor har AaB i samarbejde med AaB Support Club, Vesttribunen, AaB Tifo Kaos og Auxilia søsat en indsamling, hvor der indsamles penge til alligevel at få gang i de fanrelaterede projekter. Det skal ske gennem salg af tre forskellige støttepakker. En indsamling, der kan læses mere om, ved at følge besøge http://www.aabsport.dk

De indsamlede beløb kan være med til at sikre, at en tur på Stadion i fremtiden vil være en endnu større oplevelse, end det var på det stadion, vi forlod i marts.

I forbindelse med indsamlingen er AaB Support Club og Auxilia gået sammen og har doneret hhv. 10.000 og 5.000 kroner til produktion af en støttetrøje, som du kan købe ved at besøge dette link. Motivet på trøjen er designet af Asbjørn fra Artistic Tattoo i Aalborg, og al omsætning fra salg af trøjerne vil udelukkende gå til mulighed ”C” i indsamlingen; Fyld Aalborg Portland Park. Sælges alle de indkøbte trøjer, vil der selvfølgelig blive lavet genoptryk. Her vil det være overskuddet fra salget, som vil gå i puljen.

Alle indsamlede midler ved trøjesalg vil som nævnt udelukkende gå til Støttepakke C, ”Fyld Aalborg Portland Park”. Pengene vil her blive brugt til at købe billetter til efterårets kampe på Aalborg Stadion, med et mål om et fyldt stadion. Først og fremmest til den første kamp, hvor vi igen må samles på stadion, men selvfølgelig også gerne til så mange af de efterfølgende kampe som muligt. Den samlede mængde billetter vil efterfølgende blive uddelt af AaB Support Club og Vesttribunen i fællesskab. Billetterne vil udelukkende gå til velgørende formål eller til skoleklasser på de yngre klassetrin.

Det er på en eller anden måde inspirerende at mærke, hvor meget folk savner fodbold – og hvor meget folk savner AaB. Det viser virkelig, at vi – i fællesskab – er kommet et langt stykke. Lad os her ved fælles indsats vise klubben, at vi som fans er der for dem, også i de turbulente tider, og at vi vil gøre vores for at sikre så fede forhold på Stadion i fremtiden, som muligt.

// AaB Support Club, Vesttribunen, AaB Tifo Kaos og Auxilia

Comments are closed.